פרטי היצירה

סוג היצירה תחום תחום משנה
שם ההוצאה שפה
סוג מהדורה טקסט חופשי   

וידאו

אודיו

גרסה מלאה לקריאה /הורדה

גרסה חלקית לקריאה /הורדה

ספר מודפס
דירוג מערכת: 
מגירת הצעצועים של סבא רבא

דירוג הגולשים
מדהים!
אהבתי
מעניין
לא אהבתי


מדהים!
%0
אהבתי
%0
מעניין
%50
לא אהבתי
%50
שם:  מגירת הצעצועים של סבא רבא
מחבר:  תחרות כתב 2015 בנושא: חלום

תאור:

מאת: אלונה ספטון


החלום

בלילה ישנתי, לפתע אני רואה את כל המשפחה, בראש השנה יושבים לשולחן החג, בראשו אבא שלי.
כל שנה במך כל השנים היינו נפגשים בביתו מתאספים כל אחד והמשפחה שלו.
אנחנו מתענגים בשעה נוספת של נחת ואושר. בחלום אבא יושב בראש השולחן כהרגלו, השולחן ערוך בכל הברכות וכל הטעמים. על צלחת אחת מונח הדג של החג בכל יפעתו. אבא מברך בקולו הרם את ברכות החג. שנהיה לראש ולא לזנב.....
ואז אכלנו את ארוחת החג, בטעמים שונים ומופלאים, מנה ראשונה, עיקרית וקינוח שאין כמוהו. אנחנו היינו יושבים ומשוחחים על דה ועל הה, ורומו של עולם.
הילדים והנכדים הולכים למגירת הצעצועים של סבא רבא סבא רבא ,אשר אהב הרבה את הנכדים והנינים ,מכל הילדים גדלו על מגירת הצעצועים. וכל המשחקים במקום לשחק בחצר ניו נשארים בבית ובוררים את המשחקים. גילו את הגשר ופסי הרכבת.אפילו יעלי אותה אוהבת....
הבנים אהבו את המכוניות ודיחקו במרוץ מכוניות עשו טור ארוך וכל אחד ניצח בתורו. והבנות את הבובות לשחק במשחקים רצו. לכל הילדים ,יש צעצועים שהם אוהבים.
כולם בחנות אותם קונים, לפתע אני רואה שת שני מרימה את הבובה שלי מהמגירה ומנפנפת אותה בידה ניגשתי לילדים וסיפרתי אני את הבובה שלי הזאתי אני תפרתי.
הבובה שלי

2

וממשיכה לתאר ולספר כאשר אני יושבת במרכז בעצמי יוצרת. את הבובה שלי ומסבירה כיצד!
מבד תפרתי.על נייר גיזרה ציירתי את דמותה אני הכנתי.הידיים שלה הגוף והרגליים האלה.גם עשיתי לה בגדים נאים ולראות את הכל בעיניים.על הנייר ציירתי על בד שרטטתי .רוחב פס יותר השארתי ותפר מכונה תפרתי את כולה.
השארתי אצלה חור להכניס צמר גפן למלא אותה.
ומאז הבובה הזאת שלי והולכת לכל מקום איתי. אני מטילת איתה ברחבי תל אביב. לוקחת אותה לגבעת הכלניות באביב. בקיץ הולכות לים על החול ארמונות בונים. בלילה היא יושנת איתי וביום אני מחביאה אותה בתיק לי והולכת איתה לגן אז שאלתי את שני רוצה לתפור גם בובה כן התלהבה היךדה והביאה איתה נייר עיתון.
שארית של בד ועיפרון. ועשינו ביחד בובה חדשה.
וכעת הבוה רק של שני. אף אחת לא משחקת איתה.
זה שלה באופן בלעדי והיא מונחת במגירה מחכה לה.

3

בהמשכו של החלום הנכד יניב המגניב גם הוא בא לארוחה שתו מיץ תפוזים ,אכלו במבה ורימונים יניב התפעל הנה מכונית אדומה ,גדולה ומקסימה כשאגדל לסבא אמר,אני אסע לכאן הכי מהר הנה הגיע הנין זיו וביצה מרוחה על פניו וקול בכיו נשמע כבר ברחוב כולו. ואז ראה את יהלי ואמר לו בו נעשה רכבת ארוכה וניסע איתה לטבריה ונטבול בים. וגם טופז ואושרית מלגו בונות
ובגאווה מראות בנינו מגדלים גבוהים מסביב שתלנו פרחים, שנראים אמיתיים
נורי ישב בצד והרכיב פאזל של טירה. על אגם. וברווזים וכלב וחווה של חיות.
דודי לקח משחק של טנק ותותח,וחיילים ואמר לסבא כאשר אני אהיה גדול אהיה חייל.
והבנים נתי ורוני החליטו לבנות סירה מלגו וחלמו שיום אחד יפליגו ביכטה לטיול כלשהו אמא הבטיחה ביחד נטייל כל המשפחה היא צחקה בקול וגם אני צחקתי והתעוררתי זה היה רק חלום. חלום זה ההפך מהמציאות ולעולם לא מתגשם.יש גם הבדלים בחלומות, עם חולמים ביום, או בלילה.
כתוצאה מהתרגשות של אותו היום. זהו חלום שיגרתי על ילדות שהיתה ולא קיימת עוד. החלום נמשך רגע אחד והיה בשבילי רגע אחד של נחת הדברים היפים שבחיים.


4

את פרושו של החלום אינני יודעת , אני יודעת רק לחלום, ויוף הרי היה בעל החלומות, אבל בסופו של דבר, אחיו שנאו אותו ומכרו אותו למצרים, כאשר למלך פרעה נודע , שיוסף בעל החלומות פותר אותן הזמין אותו לארמון שלו, וכל ערב סיפר לו את החלומות שלו, ויוסף היה מסביר את פשר החלומות.
שבע השנים הרעות ושבע השנים הטובות. שמראות על שובע. ומי יודע כל החלום מראה על עבר טוב. הרי אתמול ביקרתי את אבא שלי בבית אבות והוא כבר לא גר בבית ההוא, שם יותר לא ביקרנו, ויותר לא אכלנו ארוחות חג כמשחה יחדיו.
יתכן שהחלום בא להראות את העבר שהוא שונה מן העתיד. בעודי חושבת מחשבות פסיכולוגיות נשמעה אזעקה השעה 12 בלילה. מה קרה שיש אזעקה.
ברדיו אמרו צבע אדום, ואני חשבתי זאת אזעקה כאן. זה היה ברדיו, אבל מיד אמרו את המקומות, רצתי מהר למדרגות, ונשארתי שם חמש דקות.
הרי אין לי ממד. ובמדרגות ישבתי וחשבתי ונזכרתי בנאום של מרתין לותר קינג: יש לי חלום על שוויון זכויות לאדם...
ואני שואלת איזה זכויות פה האיסלאם רוצים להכחיד אותנו, בטענה שמוחמד הוא שליח האלוהים ,וךפי דתם צריך להרוג את היהודים וכל מי שאלא מאמין בדת האיסלם. ואומרים ביתו של האדם מבצרו, ואני יושבת במדרגות, כמו אחת שאין לה בית ,כמו אסופית. אז נגמרו שבע השנים הטובו. חזרנו למלחמות. נגמר החלום. חזרנו למציאות. למציאות שאין בה שלום רק שנאה ערבים נגדנו.

5

עולם הילדים מהווה את עולם החלומות ועולם טוב. וכעת נמציאות שונה מכל דמיון. במציאות הזאת חלמנו על עתיד טוב יותר לילדינו . על עתיד וורוד, אופטימיות של שלום, שבה הילדים לא ישחקו עם טנקים ותותחים, ולא יהיו חיילים. אלא עולם שקט וטהור בלי אזעקות.
ליצחק רבין ז"ל היה חלום לעשות שלום. אבל הערבים המשיכו להיות נגדנו. הוא נרצח,
בגלל החלום הזה. ונגמר החלום וכמו ששמעון פרס אמר, אין לנו פרטנר לשלום. אכן השלום הוא חלום כשלעצמו. המציאות שלנו שונה למעשה עולם הילדות לא היה כל כך נפלא כמו בסיפור. תמיד היה לנו מלחמות כאשר אני הייתי ילדה היתה מלחמת ששת הימים, כל הזמן איימו לזרוק אותנו לים ולכבוש את המדינה ולגור כאן בחזרה.
מטרת הערבים להכחיד את היהודים קיימת מאז ומתמיד. החלום מזהיר אותי תפסיקי לחלום, תתעוררי. תהיי מציאותית. המציאות מראה שאת צריכה להתמודד עם החיים הקים שיש כאן.
אני ציונית בנשמתי, ובשום מלחמה לא ברחתי לחו"ל, ולא נסעתי למקום אחר. אני בורחת לעולם החלומות ושקועה בו. בחלום אני משיגה הכל, חיים שאין לי אפשרות להיות, חיים טובים.
אז היה חלום ונגמר, המציאות שלנו קשה, נפתח מבצע חדש "צוק איתן" ובו טילים עפים.
לכל הכיוונים, ומזל שיש כיפת ברזל שעוצר אותם אלוהים שומר עלינו.


 תגובות

 נושא   כינוי   תאריך ושעה 
2. I'm relaly into it, Stew 4/21/2016 1:31:00 PM
1. Mighty useful. Make Bones 4/19/2016 4:47:15 PM
אודותינו שאלות ותשובות פורום
צייד ספרים דרוג ספרים שירה
כתבי עת איך לפרסם? חיפוש יצירות
שלום אורח
שם משתמש
סיסמא
שכחת סיסמא? לחץ כאן
משתמש חדש? לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות לכתב ווב הוצאה לאור בע"מ נבנה על ידי EKDESIGN ע"י ekdesign