פרטי היצירה

סוג היצירה תחום תחום משנה
שם ההוצאה שפה
סוג מהדורה טקסט חופשי   

וידאו

אודיו

גרסה מלאה לקריאה /הורדה

גרסה חלקית לקריאה /הורדה

ספר מודפס
דירוג מערכת: 
מתנה ליום הולדת 60

דירוג הגולשים
מדהים!
אהבתי
מעניין
לא אהבתי


מדהים!
%32
אהבתי
%11
מעניין
%18
לא אהבתי
%39
שם:  מתנה ליום הולדת 60
מחבר:  תחרות סיפורים 2018 סנושא: סיפורי עשור

תאור:
מאת: רחל שקד

31.8.18
מתנה ליום הולדת 60 - אישה יולדת את עצמה
"שרי, אני בפקק נוראי, בטח אאחר המון". "תנשמי עמוק, הכול בסדר, גם הדרך שלך לכאן, היא חלק מתהליך הלידה המתקרבת שלך. אני כבר פה, בבריכה הקסומה, מחכה לך". הילה נושמת עמוק וזה לא פשוט, כי מרוב לחץ הריאות כאילו סגורות. היא מתמקדת בנשיפה ארוכה ולאט לאט נשימתה מתרחבת. הפקק בכביש לא זז. השעה 10:00 ובמקום להיות בבריכה, בידיה הטובות של שרי המיילדת, היא עומדת בפקק.
אט, אט משתחרר הלחץ בכביש והמכוניות מתחילות לנוע וכשהכביש מתרחב לארבעה נתיבים, הכול מגבירים מהירות. הילה מעיפה מבט אל השעון "אוף כבר 10:10, אין לי מושג מתי אגיע לשם. בעודה מאיצה את מכוניתה, שוטר מגיח לכביש מרים ידו ומכוון אותה לעצירה בשולי הכביש הסואן. "אני לא מאמינה, שוטר דווקא עכשיו", היא עוצרת את מכוניתה הצהובה לידו "ביקורת מסמכים גבירתי, תעודות בבקשה". "אני נורא ממהרת" היא ממלמלת ומגישה לו את מסמכי הרכב. "סעי לשלום גבירתי". "הייתי צריכה אותך עכשיו כמו חור בראש" היא אומרת לעצמה כשהיא שומטת את המסמכים על המושב וממהרת להשתלב בתנועה. השעה 10:20, היא נושמת עמוק ומקשיבה להנחיות ה-WAZE "עוד 800 מטר פני ימינה ובכיכר הבאה, צאי ביציאה השנייה". היא נוסעת ברחוב כפרי וכשמימינה שדה פתוח מכריז ה-WAZE "הגעת אל היעד".
משמאלה שורת בתים נמוכים ושער לכול חצר. "אין לי מושג איזה שער שייך לבריכה". הטלפון כמעט נשמט מידה כשהיא שואלת את שרי באיזה שער להיכנס". "תיכנסי בשער הכחול, יש כלב בחצר, הוא נראה מפחיד אבל הוא נחמד ולא עושה כלום". "יופי, בוקר מלא מתנות יש לי: פקק, שוטר, איחור ענק וכלב לקינוח" היא רושפת בינה לבין עצמה. היא דוחפת את השער וכלב ענק מתקרב לעברה בקשקוש זנב, שערותיה סומרות כשהיא מלמלת לעברו: "שרי אמרה שאתה לא עושה כלום"... היא ממהרת לחלוף על פניו והנה בקתה. היא דוחפת את הדלת וחיוכה של שרי מאיר מתוך בריכה כחולה. היא מצטרפת לשרי והן מתחבקות "איזה כיף לחזור ולהיפגש".
שרי היא מיילדת, ששמה הולך לפניה, והיום בבוקר יום הולדתה ה-60 הילה באה אליה ללדת את עצמה... זה התחיל בהתכתבות בפייסבוק, שם שרי סיפרה בהתלהבות שהחלה לילד במים. התיאור קסם להילה "אילו הייתי בגיל המתאים, הייתי באה ללדת אצלך במים" "את יכולה לבוא וללדת את עצמך מחדש". "רעיון גדול" והנה היא פה. שערה מעוטר בחוטי כסף, מניפות קמטים עדינות בזוויות העיניים ועל גופה הספורטיבי בגד ים בצבעי טורקיז ולבן.
"אני נורא פוחדת ממים", "אני אשמור עליך". הילה נעמדת בצמוד לדופן הבריכה העגולה, משעינה עורף על הדופן ולופתת בכפות ידיה את דופן הבריכה. "לא יכולה עם ראש במים, כשנכנסים לי מים לאוזניים". שרי מניחה זרוע מתחת לעורף המכווץ "תרפי הילה, אני שומרת עליך, שחררי את הידיים". "אני פוחדת", "אני רואה, בואי שימי ראש על כתפי, אין צורך שתיאחזי בדופן הבריכה". הילה מניחה ראש כסוף על כתפה של שרי, ואינה יודעת מה לעשות עם הידיים, אשר, לפני רגע, לפתו בפרקים מלבינים את דופן הבריכה הכחולה.
שרי מערסלת את הילה – ימינה תחת עורפה ושמאלה חובקת את רגליה של הילה. "תרפי, את בידיים טובות". "אימאל'ה, נכנסים לי מים לאוזניים". "לא נורא, כמו שהם נכנסים ככה הם גם יוצאים". שרי אוחזת בה כבתינוקת, הילה עוצמת עיניים ונושמת נשימות עמוקות ואיטיות, כששרי משיטה אותה במעגלים. "אני רוצה לשתף אותך מה שקרה לי כשהייתי קטנה" דמעות נדחקות לזוויות עיניה החומות, כשהיא מספרת כיצד טבעה באמבטיה כשהייתה פעוטה. שרי מקשיבה לה ומתחילה להמהם מנגינה, "אני מורידה את הראש שלך אל כף ידי", הילה מגיבה בכיווץ עורף מידי. "תרפי, אני שומרת עליך". הילה שמה נפשה בכפה הרטובה של שרי... כשידה של שרי מתחת לישבנה היא פורשת את גופה של הילה על המים. "איזה אושר לצוף, אני חולמת על זה כול החיים, פשוט לצוף". בבריכה הקטנה שקט, נשמעים רק נשימותיה העמוקות של הילה ופכפוך המים כששרי מציפה אותה על גבה ומסיעה אותה אנה ואנה בתוך הבריכה העגולה.
המים ממלאים את אוזניה וקולה של שרי מתעמעם "מה היא אומרת לי?" "שרי, שומעים אחרת כשהאזניים במים". היא פוקחת לרגע את עיניה ושבה ועוצמת אותן. הזמן נעלם, היא צפה כשרק אצבע אחת של שרי תומכת בגבה. היא מרפה עוד, ראשה טובל במים ורק פיה ואפה מבצבצים החוצה.
"אני צפה, אני צפה" היא מתענגת בתוכה ושרי מבחינה, בחיוך הרחב הנפרש על פניה הנינוחות. "הנה היא נולדת מחדש" וליבה מתרחב אל האישה והילדה הפוחדת שבתוכה. "הילה נותנת בי אמון וזה כול כך מרגש, זכות גדולה נפלה לידי". בשתי אצבעות אוהבות, שרי שומרת שהילה תמשיך לצוף. היא מנסה לשחרר לרגע אצבע והילה צפה. ולפני שאגנה מתחיל לשקוע, שוב האצבע של שרי שם במגע עדין ושומר מכול רע. אחרי שעה ארוכה, משעינה שרי את ראשה של הילה על כתפה, המים ניגרים החוצה מתוך האוזניים כששרי לוחשת "סיימנו".היא מסייעת להילה לעמוד ליד דופן הבריכה, "אני יוצאת עכשיו, קחי לך את הזמן וצאי בנחת". הילה משעינה ראשה על דופן הבריכה העגולה ורגליה עולות וצפות מעצמן. רחש מי המקלחת מאחורי הוילון הירוק מגיע לאוזניה. כששרי יוצאת עטופה במגבת, עולה לאיטה הילה מן הבריכה. עיניה הירוקות של שרי נחות, לחות מהתרגשות, על פניה של הילה.
מתחת לזרם המים, עוצמת הילה עיניים "ואאו, איזו חגיגת יום הולדת עגול הענקתי לעצמי. בעומדי בסיומו של עשור ועל סף כניסתי לעשור השביעי של חיי, יכולתי לראשונה בחיי, לבטוח בזוג ידיים טובות, שלא יטביעו ולא יכו ולא יפחידו עד מוות ופשוט לצוף, בוטחת ומוגנת ושמורה מכול רע. המתנה הכי, הכי נפלאה שיכולתי להעניק לעצמי – לצוף רוגעת ושלווה ולחוש מוגנת מכול רע בידיים אוהבות".
עם צאתה מן המקלחת עטופה במגבת רכה, אומרת לה שרי בעיניים בורקות "כשעלית מן הבריכה עלה ממך כדור אור גדול". השתיים מתחבקות ואומרות זו לזו תודה.
כשהיא פותחת את הדלת לחצר שרי קוראת אחריה "הענקת לי זכות גדולה, כשבחרת לבטוח בי וללדת את עצמך מחדש" הילה מחייכת חיוך רחב כשליבה מתרחב מעוצמת הרוך העוטף אותה ואומרת: "יש סיכוי, שבקרוב ממש, אקבע לי שיעור שחייה"...

רחל שקד
ברוש 14 כרמי יוסף
פרטים להתקשרות: 08-9286810 shakedbayaar@gmail.com050-975-1612


 תגובות

 נושא   כינוי   תאריך ושעה 
11. אישה יולדת את עצמה -רחל שקד נאוה דדוביץ 11/24/2018 6:58:14 PM
10. יום הולדת 60 דבה קלרמן 11/11/2018 9:36:40 PM
9. מתנה ליום הולדת 60 חנה פז 11/11/2018 1:11:49 AM
8. יום הולדת 60 ניצה 11/11/2018 12:02:04 AM
7. הסיפור של רחל שקד ליזי דוידי 9/11/2018 4:19:39 PM
6. מצביעה לסיפורה של רחל שקד איריס אלון 9/11/2018 10:05:02 AM
5. מצביעה לרחל שקד וסיפרה של רחל שקד 9/11/2018 9:59:49 AM
4. הסיפור של רחל סולי 8/11/2018 8:22:17 PM
3. מצביע לסיפור של רחל יהודה 8/11/2018 12:54:37 PM
2. מצביעה לרחל תמרי רז 8/11/2018 10:12:28 AM
1. מצביעה לסיפור של רחל שקד אושרי זיסמן 8/11/2018 7:46:11 AM
אודותינו שאלות ותשובות פורום
צייד ספרים דרוג ספרים שירה
כתבי עת איך לפרסם? חיפוש יצירות
שלום אורח
שם משתמש
סיסמא
שכחת סיסמא? לחץ כאן
משתמש חדש? לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות לכתב ווב הוצאה לאור בע"מ נבנה על ידי EKDESIGN ע"י ekdesign