כתב תרבותA

מגזין תרבות של כתב הוצאה לאור

יצחק קרמניצר – קוסמוס
 תערוכת יחיד. שמן על בד בטכניקה מעורבת

פתיחה: מוצ"ש, 18.4.09 בשעה 20:00         נעילה: חמישי, 7.5.09 בשעה 20:30

גלריה עמליה ארבל (שער ציון 3, תל-אביב – בכניסה לנמל תל-אביב) שעות פתיחה:

ב'-ה'
17:00 - 20:30ו11:00 – 13:00
ו'
11:00 - 13:00
ש'
20:00 - 22:00 או בתיאום מראש בטלפון:  03-5444399

 

 

 

"אני בודק את השתקפות הקוסמי באישי בציורים שנעשו בטכניקה מעורבת, אני נותן לתת מודע להגיב למראה הכוכבים המרוחקים ולהפוך אותם לחוויה אישית יום-יומית כמעט. או, אולי, ביום-יומי אני רואה את האלוהי"

(יצחק קרמניצר על עבודתיו)

 

 

תערוכת היחיד הראשונה של יצחק קרמניצר סוקרת את הקוסמולוגיה של היקום. הציורים נולדו מתוך התעניינות בקוסמוס דרך הפריזמה האישית ואולי יש להגיד, המיקרוקוסמוסית של האמן.

קרמניצר, יליד אוסטריה, החל את דרכו בסטודיו של "הבימה", השתתף בלהקת חובבים והתגלה ככישרון על-ידי יוסף מילוא שלקח אותו לתיאטרון חיפה לשורה של תפקידים, לאחר מכן שיחק ועבד בתפקיד ניהולי בתיאטרון האוהל המפורסם. אך חיי המשחק של אז, היו קצת יותר קשים כלכלית מהיום, לכן פרש לעסקי ההביטוח.

את דרכו האמנותית הפלסטית החל בסטודיו של הצייר מיגל תומר. הוא השתתף עד כה בתערוכות קבוצתיות בגלריה "מבט", בפרוייקט "מלחמה ושלום" בגלריה של תיאטרון גבעתיים ועוד... ציוריו נבחרו לחלק השני של הספר

"The Israeli artists book" של האוצרות הצרפתית, בביליון ארט.


דיאלוג בחומר

 
12.3.09-19.4.09
בגלריה חנקין בחולון
חנקין 109 חולוןבין  הבטון החולי לבין מרקמי הבדים והנייר הצבעוניים נפגשות האמניות אילנה אביב  ואיטה זיו, המציגות תערוכה חדשה שרוקמת נשיות בתוך עולם גברי.כ- 40 יצירות של  בדים, ופיסול בחול ובטון מרכיבות ביחד עולם של ניגודים, מפגישות בין קצוות ויוצרות מרקם של שפה נשית חדשה.

לחץ כאן לפרטים נוספים


****אמיר לויצקי

התבוננות - תערוכת צילומים

מלבד היותו עו"ד בכיר, מרבה אמיר לויצקי לעסוק ברכיבה על אופני הרים ולצלם. כל הידע והיכולתשתראו, נולדו מתוך למידה, התעדכנות והתפתחות עצמית.
אמיר מצלם בעיקר בעת מסעות בארץ ובחו"ל. הצילומים המוצגים בתערוכה הם ברובם "מקריים" במובן הזה שאינם מבויימים. אמיר מזהה את האובייקטים לצילום ואת הפוטנציאל לתמונה טובה ומעניינת תוך כדי שטף של פעילויות אחרות, וברוב המקרים מצליח להעביר חוויות מעניינת דרך עדשתו.
 
אמיר מצלם טבע, נופים אורבניים, דמויות וסצנות מקריות שהוא מוצא בהן הומור ויופי. כמו כן, סדרת תצלומי תקריב של פרחים, חרקים או פרטים דוממים אחרים.
בתערוכה מוצג מספר קטן של נושאים מתוך מאגר צילומיו. בהדרכתה המקצועית והרגישה של עמליה ארבל נבחרו תמונות המדגימות את רב-הגוניות, המשולבת בהתבוננות חדה ורגישה. הצילומים לא מוגדרים ע"י כותרת משום שלכל תמונה יש משמעות אומנותית מעבר לנושא, לזמן או למקום בו צולמה. התמונות בתערוכה מהוות דוגמה לשילוב של יכולת טכנית, הבחנה ביופי, אהבת האור והצבע ורגישות לנושא המצולם, שילוב שיוצר אומנות לשמה.
אמיר נולד בבאר שבע בשנת 1959. שרת בחיל האוויר כמדריך ומפקד. סיים בהצטיינת תואר ראשון בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. בעת הלימודים היה עורך כתב העת "משפטים". התמחות עשה אצל המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופטת מרים בן פורת.
כיום הוא עובד כשותף בכיר במשרד טולצ'ינסקי, שטרן, מרציאנו, כהן לויצקי ושות'. העוסק בדיני מיסים, משפט מסחרי, עסקאות, חברות וקניין רוחני.
 
התערוכה המוצגת היא תערוכת צילומים ראשונה של לויצקי!
יובל מסנר מסכם 20 שנה של פעילות מוזיקלית

 

 

יובל מסנר הוא מוזיקאי פורה שהלחין שירים שהפכו לקלאסיקות בפנתיאון השירה העברית: "שלח לי שקט", "פתאום נהיה קיץ", "בדידותי", "ערב ב' כסלו" ועוד רבים וטובים.

מסנר היה חבר בלהקות "טאטו", "בלאגן", "כרמלה גרוס ואגנר", "רבעיית מסנר" ועוד. שיתף פעולה בין השאר עם ערן צור, דנה ברגר, דן תורן ואלונה דניאל, הלחין מוזיקה לטלוויזיה ולהצגות והגשים הרבה חלומות שכל מוזיקאי צעיר היה רוצה בהם.

במופע מיוחד הוא מציין וחושף את הקלאסיקות שכתב, וכן שירים פחות מוכרים שנאספו במשך השנים. הוא מארח את ליאת שמאי, זמרת הרוק-גרוב שתלווה אותו ותחשוף שיר מקורי משלה.

 

שירה, פסנתר וצ'לו: יובל מסנר

שירה וגיטרה: ליאת שמאי

עקב הביקוש וההצלחה ימשיך יובל מסנר להופיע עם מיטב שיריו ולחניו.

באוגנדה, יום שלישי 27 לינואר בשעה 20:30, רחוב אריסטובולוס 4,ירושלים, כניסה 40 ש"ח. להזמנות: 2-62360870

בקפה ביאליק, מוצ"ש, 31 לינואר בשעה 22:00 רחוב ביאליק 2, תל-אביב כניסה: 40 ש"ח. להזמנות:  03-6200832 .

אסתי קסטרו – תערוכת יחיד

 
פתיחה: 17.1.08, 20:00 נעילה 6.2.09, 12:00
גלריה עמליה ארבל (שער ציון 3, תל-אביב – בכניסה לנמל תל-אביב) שעות פתיחה:
ב'-ה'
17:00 - 20:30
ב'-ו'
11:00 - 13:00
ש'
20:00 - 22:00 או בתיאום מראש
 
בתערוכתה הנוכחית מציגה הפסלת סדרת פסלי ברונזה ייחודיים ואישיים מאוד. נקודת המוצא בתערוכה זו היא העבודה "הריון".
אסתי קסטרו מפסלת נשיות. פסליה נודדים,סגנונית, לאורך כל תולדות הפיסול האמנותי, דרך פילטר אישי פנימי וייחודי- כדוגמת עבודת התבליטים "מפת הנפש" .היא נעצרת בצמתים שונים, לחניות קצרות ,או ארוכות,מתוך סקרנות והתעסקות בחוויה הרגעית.
 
בביוגרפיה היצירתית שלה, יוכל המתבונן למצוא אלו בצד אלו, פסלים נקיי-צורה ,בעלי אסתטיקה אידיאלית ,השואבים השראה, ישירה מאפרודיטה ו-ונוס, אלילות היופי הקלאסיות של יוון ורומא, ליד מגוון זיקות היונקות ,ומעבירות ביטוי אישי לפיסול המודרני.
המודל לפיסול הוא לפעמים אישה עבה ולא צעירה, אישה בהריון, הווי אומר, יש גם נשים מחוץ לז'ורנאל. "הריון" ו"אמהות" הינם פסלים מרגשים המייצגים את העצמיות הנשית (כיסוד בסיסי בטבע של האישה).
 
איברים חשובים שאסתי קסטרו מתמקדת בהם הם אברי החישה : היד ,העין והפה. היד מייצגת את הרצון למגע ולתקשורת עם העצמיות ועם הסביבה. העין מייצגת את מודעותה (פנימיותה) ולהיותה בקשר עם החוויה הכוללת (הסביבה החיצונית). הפה מופיע לרוב כחלק בתצריף הכולל של תווי הדיוקן העצמי ולעיתים הוא מוצג כדימוי עצמאי כמו בעבודה.
 
הפטינה ,שמנוקדת בגוונים חומים-אדמתיים, משדרת חמימות, רכות וחושניות.
גילוי העצמיות נחשפת בעבודותיה של אסתי קסטרו כחוויה חיובית המלווה באהבה, קבלה,שלווה והשלמה.
 
אסתי קסטרו למדה עיצוב אופנה והוראה במכללה למנהל תל אביב . עסקה בנהול רשת האופנה האיטלקית סטפנל בישראל "(1992-1999) היא עבדה יחד עם מעצב האופנה אלי טהרי בניו יורק בבית האופנה וגלריה שבה הציגו אמנים ומעצבים מובילים. במשך שהותה בניו יורק במקביל לעבודתה אצל טהרי המשיכה השתלמותה ולימודיה בפיסול.
ב2005 אסתי שבה לישראל ומתגוררת בתל אביב .בשנים האחרונות היא עובדת ויוצרת בעיקר בברונזה . סגנונה נסמך על מסורת הפיסול המודרני ושואף לביטוי אישי ולאוטנטיות .
תערוכות :
 2007 :"ריגושים " בבית העיתונאים תל אביב
2008 – "עצמי " בית קולקשיין לאמנות תל אביב
צילום: פיני סילוק

איטשע הייסטיר

ליברטו ומוזיקה – דניאל גלאי

בימוי – טל שחר.

 

האופרה מתארת מצב קיומי בעולם בין זמננו, המאפיין בניכור ובקושי ליצירת קשר עם הזולת. כל אחת מהדמויות שואפת להנצחת קיומה באמצעות הולדת ילד.

 

היצירה "איטשע הייסטיר", מבוססת על ליברטו בידיש ובמוזיקה מקורית בידי המלחין דניאל גלאי. זו הפקה עבור ארבעה אמנים-מבצעים: שחקן, זמרת מצו-סופרן, פסנתרן ונגן כלי-הקשה.

השחקן, איטשע הייסטיר, נושא את כתפיו את רוב הטקסט. הזמרת, אדלה, שרה בעיקר בווקליזה. הפסנתרן, שהוא גם אחת הדמויות במשולש האהבה, משחק את תפקידו של זיגמונט, ונגן כלי הקשה מייצג את העד העוקב אחרי המתרחש על הבמה.

משחק: דורי אנגל

שירה: איילה צימבלר

פנסתר: יונתן כהן

כלי הקשה: עמרי רחום טוויג.

 

מוצש: 10.1.09, בשעה 20:00

מוצ"ש 7.2.09 בשעה 20:00

שלישי, 10.2.09, בשעה 20:00

 

בית לייוויק, דב הוז 30, תל-אביב. הזמנת כרטיסים במחיר 30 ש"ח בלבד, בטלפון  03-5231830  או באי-מייל INFO@leyvik.org.il

 

Sabotage
מופע מחול חדש
קבוצת סבוטאז' בהנהלתם של דמיטרי ברכוב (האופרה הישראלית, כנר על הגג, תיאטרון דברים ועוד) ונטליה שטנדלר חברת תיאטרון מחול ענבל ועוד, במופע מחול חדש!, פינאליסטית העונה האחרונה של נולד לרקוד בעלת הרזומה העשיר בלהקת בת-דור, משתתפת במופע "
 
בכורה רשמית בתיאטרון ענבל. מרכז סוזן דלל, ביום ד' ה7 לינואר 2009 בשעה 21:00
מחיר כרטיס : 70 ש"ח.
להזמנת כרטיסים:  03-5173711 ,  03-5166333 
 
 
כל ריקוד במהלך המופע הוא סוג של הצגה הפותח בפני קהל הצופים עולם של
חושים ודמיונות מרגשים ומסתיים בפעלולים מרהיבים!
צוות המופע כולל מגוון רקדנים מתחומים שונים כגון:
בלט, קלאסי,גאז',ריקוד מודרני ואקרובטיקה!
החלקים הסיפוריים כוללים נארטיביים ברודוויים כשם שתוכלו להתרשם ב:
 יכולת הרקדנים, התלבושות הרבות והמסוגננות והמוזיקה המהפנטת יוצרים יחדיו קומלפקס אחיד ומענג.
 
 
לאתר הלהקה והמופע:
 
 
תערוכת מיחזור
ד"ר פולי ליברמן – תערוכת יחיד
פתיחה: 20.12.08, נעילה 9.1.09
גלריה עמליה ארבל (שער ציון 3, תל-אביב – בכניסה לנמל תל-אביב) שעות פתיחה:
ב'-ה'
17:00 - 20:30
ב'-ו'
11:00 - 13:00
ש'
20:00 - 22:00 או בתיאום מראש
ד"ר פולי ליברמן, ילידת בולגריה, בוגרת בית הספר לרפואה הדסה ירושלים (התמחות בהרדמה ובהמשך – רפואה דחופה). הקימה וניהלה במשך שנים רבות את היחידה לטיפול נמרץ בבית החולים תל-השומר. הייתה הרופאה המרדימה הראשונה בליברה, אפריקה! אחר-כך עשתה הסבה מקצועית לתחום עיצוב הפנים. בין אהבותיה הגדולות – מיחזור ויצירת כל דבר מכל דבר.
ליברמן היא הראשונה והיחידה עד כה שתרגמה יצירות של הסופר והמשורר הבולגרי המופלא, אלין פלין (ELIN PELIN). ספר הילדים שלו "יאן ביביאן" בתרגומה ועם איורייה יצא בהוצאת ליתם בשנה האחרונה.
המיחזור הוא גם הצלת הפלנטה וגם צדק סביבתי. ניתן לראות שפולי משתמשת בחומרים מהסביבה שהיו נזרקים אם לא היא, גם כרופאה, יצירות אמנות מצינורות הנשמה, קופסאות תרופות ועוד, גם כאימא, עץ העשוי ממשחק ה"פוגים" הזכור וגם כאדם בן-זמננו, יצירה מפחיות רדבול ועוד, והכל מוגש בחן והומור מפתיעים.
התערוכה יכולה להשפיע לטובה על בני נוער וילדים וגם מיועדות לא רק לשוחרי אמנות.
 

 


תומש – תומר שרון ולהקתו במופע "סולאאוט"

קפה ביאליק
 
רחוב ביאליק 2, תל-אביב
 
יום חמישי, ה4 לדצמבר
  
מלווה בהרכב שכולל קונטרבס, תופים ופסנתר מפתיע תומש הידוע מתוכניות הטלוויזיה, "פלטפוס", "של מי השורה הזאת?" ו"דני הוליווד" ההצגה "ללכת עד הסוף" והסרט "מרס טורקי" ומראה קול מיוחד המשחק בין ז'אנרים כמו סול, גרוב, בלוז, רוב, ג'אז ועוד.
קלידים: אלון תייר
קונטרבס: אדם בן-עזרא
 כלי הקשה: בן איילון
לשמיעת שירים: http://www.myspace.com/tomashtomersharon  

 אושיות מספרות :

 


 הביגמיסט/ביקורת הצגה

מאת: א.ב דן

כשחושבים על ביגמיה מה רץ ישר באסוציאציה?
שלישיה, שתי לבנות מוצצות לכושי, לתקוע ת'שכנה ממול, לשקר ת'בחורה שיצאתי איתה אתמול? ומה עוד...                                        המשך >>>>

 יש'ך שקל לתרבות חולה?

מאת: דרור קסטל

לא מזמן פרסם "טיים מגזין" כתבה שאינה אלא הספד לתרבות צרפת. בכתבה קוננו על מותה בטרם העת של התרבות הצרפתית, "איפה קאמי? איפה פיאף? איפה גודאר?". הצרפתים מצדם לא נשארו חייבים:. ......המשך >>>>

 

אודותינו שאלות ותשובות פורום
צייד ספרים דרוג ספרים שירה
כתבי עת איך לפרסם? חיפוש יצירות
שלום אורח
שם משתמש
סיסמא
שכחת סיסמא? לחץ כאן
משתמש חדש? לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות לכתב ווב הוצאה לאור בע"מ נבנה על ידי EKDESIGN ע"י ekdesign