דג מלוח

איציק אביב

ארוחת בוקר. מעבורת מובילה אותנו מדנמרק לנורווגיה בעיצומו של טיול, הרחק מהבית. אפילו כוך השינה הסגור המתיק את שנתנו, לאחר שישבנו על הסיפון וצפינו בים האינסופי ובחופיו, ובבתים שעל חופיו.

שלווה רגועה המשיכה להציף אותנו בעודנו יורדים מהרחבה החשופה למעלה, מטיילים בנחת בקומות האחרות, מתקדמים לכיוון הדיוטי-פרי. הכל פי שלוש מאשר בארץ. לא נקנה, כן נקנה, או נעבור לאולם הריקודים ונקשיב לשפתם המשונה של הסקנדינבים - גומעים לתוכם בירה, רוקדים בן עם בן, בת עם בת. אם נחפש היטב, נוכל למצוא גם זוגות אחדים מעורבים.

ועכשיו ארוחת הבוקר, הדובדבן שבקצפת. אף אחד כאן בסקנדינביה הזאת לא יבקר אותי על ביטויים שאבד עליהם הכלח. משאת נפשי, דג-מלוח. בדנמרק לא שמעו עליו כנראה, לפחות במקומות שביקרנו. על דג-מלוח ניתן לומר, שלא כמו על הרבה דברים אחרים, שהוא אהבה משותפת לאשתי ולי, זה לא מעט ולא כזה פשוט. שני סוגים: זה שצבעו אדמדם-סגלגל והשני כחול-כסף, כבוש עם בצל. כמו אצל אמא שלי.

הצלחות מועמסות. חטאנו גם בלחם וחמאה, חופש-נופש. נגיסה ראשונה. שימותו הסקנדינבים האלו. מתוק-מתוק. אמא שלי אמנם הודתה פעם שהיא שמה סוכר בדג-מלוח, אבל אצלה הוא עדיין מלוח. מלוח-מלוח. אשתי אומרת שהם טובלים אותו בסויה. מאיפה היא יודעת? מה זה סויה בכלל, ומה עושה הסויה אצל הדג-מלוח, ולמה היא כזו מתוקה, ולמה הם כאלו מטומטמים, ולמה אני צריך להיות מוטרד עכשיו עד כדי טירוף בגלל דג-מלוח סקנדינבי מומתק.

לידנו יושב זוג ישראלי. הגבר בולס, גם אשתו אינה טומנת ידה בצלחת. אפשר לחשוב שאני מצטנע. כלומר עד הגועל נפש שבא לפי, לא נפלתי מהם. בין ביס לביס, הוא מספר לי על חוויותיהם מגני טיבולי בקופנהגן, ושדבר ראשון באוסלו הם הולכים לראות את גן הפסלים. כל זה ידוע גם מבלי שיזיין את השכל. אבל מי זוכר עכשיו את מתקני השעשועים, והפסלים כרגע לא קוראים לי. הדג-מלוח הדבשי שבר אותי. אני משתף אותו בהרגשתי, אבל הוא מקבל שיחה ותשומת לבו מוסחת, מה שעוד יותר מורט את עצביי. "באמת," הוא אומר נרגש, "מה אתה אומר. איזו מכה," וכן הלאה. בטח הבורסה ירדה, או הבן שלו עשה תאונה עם המכונית. שיעזוב את הבעיות בארץ עכשיו, שיהיה אתי, עם הבעיה שלי, עם הדג-מלוח המתוק.

אחרי שסיים המשכתי לשפוך באוזניו את מצוקתי. הוא הביט בי ואמר: "שני חיילים שלנו נחטפו בגבול הצפון."

דירוג הסיפור

רק חברים רשומים יכולים לדרג, יש  להתחבר / להרשם בראש העמוד

יוסי אברהמוף

סיפור מרתק וכתוב בצורה שוטפת, כל הכבוד

חיה ארדי

התרשמותה של בת כפר, מכל העולם החורג מתחומי עולמה המוכר לה כל חייה.

שנהב יחיה

חנה גרנות

סיפור נחמד עם שורת מחץ בסיומו

אופיר מלכי

זו הגרסא הארוכה והלא ערוכה . מקווה שבספר תכנס הגרסא המקוצצת.

מיגל מריו

הסיפור נכתב בעקבות חוויות באפריקה המשוונית, מקום רווי יופי גלוי וסבל נסתר, בו הכל יכול לקרות. את אפריקה לא תמיד אפשר להבין, צריך פשוט להרגיש אותה.

יעל פלד

סיפור מרתק , ראוי להכניס לתוכנית הלימודים.

שמחוני דורון

מאד מעניין ויצירתי ובעל מעוף

בני אברהמוב

סיפור שלכאורה נראה בנאלי, אבל מתואר בקווים חיים שלח תחושות ורגשות.

טען עוד דירוגים